II wojna światowa w Afryce – całokształt działań zbrojnych stoczonych w Afryce pomiędzy Aliantami a państwami Osi podczas II wojny światowej. Oficjalnie rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Benito Mussoliniemu marzyło się stworzenie w basenie Morza Śródziemnego Drugiego Imperium Rzymskiego
Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie trwania zajęć: 1 godzinaEdukacja : polonistycznaCele ogólne: Poznanie historii II wojny światowej Wzbogacenie słownictwa uczniów związanego z II wojną światowąCele szczegółowe: • Uczeń czyta ze zrozumieniem tekst Wojciecha Kalwata II wojna światowa• Opowiada o życiu Asiuni w trakcie wojny na podstawie wysłuchanego opowiadania Joanny Papuzińskiej Asiunia• Uzupełnia metryczkę lektury• Stosuje wielką literę w pisowni imion, nazwisk i nazw ulic• Redaguje pisemną odpowiedź na pytanie: „Jak wyglądało życie dziewczynki w czasie II wojny światowej?” • Bierze udział w sporządzaniu mapy myśli wokół tematu wojna• Określa, co jest dobre, a co jest złe, w otaczającym go świecie i w świecie poznawanych tekstów oraz podaje uzasadnienie swojego zdania • Gromadzi wiadomości na temat wybuchu i przebiegu II wojny światowej• Rozpoznaje odgłosy wojny Metody: Podające: wykład, pogadanka; praktyczne: praca z książką; aktywizujące: mapa mentalna myśli; prezentacja multimedialna filmuFormy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, indywidualna Środki dydaktyczne: Podręcznik cz. 1, ćwiczenia do języka polskiego cz. 1, komputer, na kanale IPTtv w serwisie YouTube fragment filmu traktujący o II wojnie światowej, CD z dźwiękami wojny, zdjęciaBLOK TEMATYCZNY ZNOWU W SZKOLETemat: Wrzesień 1939PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Czytanie ze zrozumieniem tekstu Wojciecha Kalwata II wojna Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: okupacja, sojusznik, okupant, Gimnastyka oka i Fragment filmu Instytutu Pamięci Narodowej gdzie głównym bohaterem animacji i przewodnikiem przez lata wojny jest miś Wojtek – niedźwiedź, który towarzyszył armii generała Andersa. Narrator przedstawia dzieciom prawdę o Opowiadanie o życiu Asiuni w trakcie wojny na podstawie wysłuchanego opowiadania Joanny Papuzińskiej Asiunia. Mapa Uzupełnianie metryczki lektury. Słowa i wyrażenia zapisywane skrótem. Wielka litera w pisowni imion, nazwisk i nazw Redagowanie pisemnej odpowiedzi na pytanie: „Jak wyglądało życie dziewczynki w czasie II wojny światowej?”.8. Rozwiązywanie testu ze znajomości fragmentu lektury Joanny Papuzińskiej Asiunia.
Plan Schlieffena i francuski Plan XVII, 1914. Plan Schlieffena – nazwa używana w historiografii na określenie planu wojny na dwa fronty przeciwko Francji i Rosji opracowanego przed I wojną światową, w 1905 roku przez feldmarszałka Alfreda von Schlieffena (szefa sztabu armii pruskiej w latach 1891–1905). Od jego nazwiska pochodzi nazwa
Uczniowie klas piątych, zapoznając się z historią średniowiecza, wykonali z pomocą mapy myśli notatki o dawnych opisać wyposażenie,etapy rycerskiej kariery,rycerskie zajęcia, cechy idealnego rycerza. Poniżej najciekawsze prace.
HBdI.